خبر فوری :

متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

یکی از اساسی ترین و چالشی ترین موضوعات در بحث ممیزی و ارزیابی در صنعت دیتاسنتر در دنیا متدولوژی انجام این موضوع است .

این موضوع از سال ۱۹۹۷ محل بحث و جدل در میان تمامی کارشناسان و متخصصان ممیزی و ارزیابی و حتی مدیران این صنعت بوده و همیشه نوع و نحوه بیان نگرش ها در این موضوع باعث ایجاد چالشهای فراوانی شده است .

بدین سبب بود که موسسه آپ تایم بر اساس رسالت خود نسبت به طراحی و تولید متودولوژی اختصاصی به نام متودولوژی FORCSS نمود .

در ادامه سعی خواهم کرد ساختار تشکیل دهنده این متودولوژی از جمله الزامات ، توصیف نیازهای کسب و کار و شناسایی و در نظر گرفتن متدولوژی جایگزین  ، ابزار منحصر به فرد، دستورالعمل ها را خدمتتان معرفی نمایم .

متودولوژی FORCSS  موسسه آپ تایم قاعده روش مندی است برای مستندسازی ، مقایسه ، اولویت بندی و برقراری ارتباط میان منافع و هزینه ها و جایگزین کردن اثرات متعدد چندگانه استقرار فناوری اطلاعات است.

جایگزینی و استقرار این متدولوژی ممکن است متعلق به دیتاسنترهای موجود ، دیتاسنترهای تجاری ( عمده فروشی ، خرده فروشی ، خدمات مدیریت و ……  ) و همچنین خدمات اَبر  که در مقیاس های معمولی و یا به صورت محدود تهیه شده است باشد .

FORCSS چیست ؟

FORCSS از حرف اول کلمات Financial   ، Opportunity   ، Risk   ،  Compliance   ،Sustainability  ، Service Quality تشکیل شده است که به فاکتورهای شش گانه  FORCSS معروف هستند :

2 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Financial  :  

اولین فاکتور متدولوژی FORCSS موضوع مهم مالی است و مواردی مانند درآمد ناخالص ، هزینه ی نسبی از مالکیت ، هزینه نقدی و تعهد بودجه ای را شامل می شود . این فاکتور دارای سه شاخص  به شرح ذیل می باشد :

3 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Opportunity  :

فاکتور دوم متودولوژی FORCSS فرصت نام دارد که مواردی مانند ارزش زمانی ، ظرفیت مقیاس پذیر ، اهرم کسب و کار و موارد همکاری را در بر می گیرد . این فاکتور دارای سه شاخص به شرح ذیل می باشد :

4 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Risk  :

فاکتور سوم متودولوژی  FORCSS ریسک نام دارد و مواردی مانند هزینه زمانهای خرابی ، هزینه قابلیت دسترسی پذیری ، هزینه قابلیت در دسترس بودن ، هزینه امنیت قابل قبول و هزینه قابلیت انعطاف پذیری مالکین را در بر می گیرد . این فاکتور دارای سه شاخص به شرح ذیل می باشد :

5 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Compliance   :

فاکتور چهارم متودولوژی  FORCSS مطلوبیت نام دارد و مواردی مانند صلاحیت و پذیرش ، انطباق ، جایگزینی ، آزمایش ها و موارد مربوط به هزینه و دست آوردهای این حوزه می پردازد . این فاکتور دارای سه شاخص به شرح ذیل می باشد :

6 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Sustainability  :

فاکتور پنجم متودولوژی  FORCSS پایداری نام دارد و مواردی مانند ایتسادگی دیتاسنتر ها در برابر بحران ها می پردازد و مواردی مانند دیتاسنتر سبز ، ارزیابی گواهینامه ها برای تعیین درصد پایداری ، متدولوژی کسب و کار ، سیاست های استفاده اصولی از زیرساخت های موجود بهینه سازی و توسعه زیرساخت های دیتاسنتر و بهترین شیوه برای بهره وری ، جایگزینی تجهیزات بدون ایجاد مشکل برای دیتاسنتر و ترکیب نیازهای کسب و کار و زیرساختهای برای افزایش بهره وری را در بر می گیرد . این فاکتور دارای سه شاخص به شرح ذیل می باشد :

7 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

– Service Quality

فاکتور ششم متودولوژی  FORCSS کیفیت سرویس نام دارد و مواردی مانند در دسترس بودن ، کارایی و رضایت کاربر نهایی از خدمات و سرویسهای قابل ارایه توسط دیتاسنتر را در بر می گیرد. این اقدامات بعد از آن صورت می گیرد که موسسه قابلیت های زیرساخت دیتاسنتر را مورد ارزیابی همه جانبه قرار می دهد تا  نگرانی ها از برنامه های مورد استفاده کاربر نهایی دقیقاً مورد ارزیابی قرار گیر د .این فاکتور دارای سه شاخص به شرح ذیل می باشد :

8 متدولوژِی ممیزی و ارزیابی FORCSS موسسه آپ تایم

متودولوژی FORCSS ساختاری را  فراهم می کند که با انعطاف پذیری در حال توسعه ، قابلیت ارائه پاسخ های خاص به نیازهای سازمانی متفاوت را در خود داشته باشد .

متودولوژی FORCSS یک ابزار گرافیکی برای مقایسه گزینه های استقرار و اثرات نسبی هر یک از این جایگزین ها برای  هر یک از عوامل معیین فراهم می کند .

متودولوژی FORCSS در هر یک از موقعیت های نسبی ( مانند بالا ، متوسط ، کم ) منعکس کننده مزایا و یا قرار گرفتن در معرض هر کدام از عوامل  ، نشانه هایی خاصی را بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات ورودی ، اعلام نماید .

با استفاده از متودولوژی FORCSS  به صورت موثر می توانید مقایسه ای بر اساس نمایه های چندگانه با استفاده از طیف وسیعی از گزینه های استقرار زیرساخت فیزیکی یا نرم افزاری در لایه های مختلف دیتاسنتر  انجام دهید .

در این متودولوژی ورودی داده های خاص ممکن است به شدت و بیش از سایر آیتمهای ( مثبت و یا منفی  ) در تعیین موقعیت متدولوژی برای تعیین وزن یک و یا چند عامل تاثیر بگذارد .

همچنین امکان دارد چندیدن ورودی داده برای تعیین شاخص موقعیت برای یک یاچند عامل مورد استفاده قرار گیرفته و یا اینکه یک ورودی داده قرار داده شده در متودولوژی ممکن است بر روی یک یا چند عامل تاثیر بگذارد .

بدین سبب این ملاحظات در گزارش صفحه اول این متودولوژی  به عنوان کلید عوامل تعریف شده اند .

اگر چه به نظر می رسد که فرمت منطقی از این متودولوژی ، اختصاص نمره عددی به هر ورودی داده برای هر عامل می باشد ، با این حال در طول فرآیند اجرایی این متودولوژی ، در صورت افتادن در دام پیچیدگی های غیر ضروری که امکان دارد در عامل یا عوامل پنهان شده باشند ممکن است این عمل در جمع بندی نهایی نتایج ، عامل گمراهی ممیز و ارزیاب شده و او را در راه رسیدن به ارزیابی صحیح باز داشته و در نهایت شکست  او را به همراه آورد .

بدین سبب در هنگام اجرایی این متودولوژی ، توجه به نقاط کور در فرایند تصمیم گیری دارای اهمیت بسزایی خواهد بود .

امیدوارم این چکیده بتواند نگرش به این متودولوژی را در شما ایجاد کند .

در آینده ای نزدیک ، این متودولوژی را به صورت تفصیلی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد .

 

 

 

 

یک نظر

  1. Not0evh8dancingrunner Great tips…I think the instructor’s bike should always be facing the cyclists, I have actually never been to a class that was not! I am new to teaching this format and I have to say that I absolutely love it! I think that over time and with much practice you learn as an instructor what does and does not work for your students. It’s definitely a journey that I am enjoying!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


logo-samandehi
 
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در وبسایت فکر سبز
با ثبت نام در وبسایت فکر سبز ضمن دسترسی به کلیه بخشهای وبسایت از هدیه ویژه فکر سبز که به پاس ثبت نام شما به صورت رایگان تقدیم شما کاربر گرامی خواهد شد بهره مند شوید .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در برای دریافت تخفیف 50 درصدی
برای دریافت تخفیف 50 درصدی خرید نسخه فارسی استاندارد TIA942 (استاندارد طراحی دیتاسنتر ) ثبت نام نمایید تا کد تخفیف به شما تعلق گپیرد .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
رفتن به نوارابزار