خبر فوری :

ده خطر اول در امنیت سایبری در سال ۲۰۱۵

 

با خاتمه سال ۲۰۱۵ میلادی تمامی فعالان حوزه فناوری اطلاعات به بررسی و تجزیه و تحلیل فعالیتهای بخشهای مختلف این حوزه پرداختند .

یکی از بخش هایی که مورد بررسی و تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار گرفت موضوع خطرات امنیت سایبری در این سال بود . به گزارش سایت هیمیدال سیکیوریتی سال ۲۰۱۵ سال تهدیدات امنیتی با ضریب حاد در سراسر جهان بوده و هدف قرار دادن افراد و شرکتها به صورت همزمان و به طور یکسان توسط هکرها از طریق دستکاری سیستمهای آسیب پذیر صورت گرفته است . بر اساس این گزارش و به استناد به گزارش سایت پی وی سی ، سال ۲۰۱۵ سالی پر هزینه در موضوع حوادث امنیت سایبری بوده و برآوردهای بعضی از سازمانها نشان دهنده افزایش هزینه این حوادث تا ۹۳% را تأیید می کنند و معتقدند که رشد این حوادث سریع تر از رشد تعداد کاربران جهانی تلفن های هوشمند و حتی تولید ناخالص داخلی بعض از کشورهای مهم صنعتی  است . این کارشناسان از رشد نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) چهل و هشت درصدی ( ۴۸ % ) حوادث امنیتی سایبری در سال ۲۰۱۵ نسبت به دو سال قبل از آن به شدت نگران هستند . مطالعه موردی انجام گرفته توسط یکی از شرکتها در موضوع ” حفاظت از سازمان در برابر نسل جدیدی از تهدیدات ناشناخته ” نشان دهنده تقویت نگرانی خطرات امنیت سایبری شرکت های بزرگ می باشد . بر اساس این تحقیق تقریبا سه چهارم ( ۳/۴ ) از سازمانهای مورد بررسی اعتراف کرده اند حداقل یک تجربه نقض امنیتی در ۱۲ ماه گذشته داشته اند ، با این حال نتیجه این بررسی مشخص نموده است که تنها هجده ( ۱۸٪ ) تهدیدات ناشناخته با نگرانی امنیتی بالا ، پیش بینی و یا تشخیص داده شده اند که این موضوع نگرانی های فزاینده و عمیقی را در حوزه کسب و کار فناوری اطلاعات ایجاد خواهد کرد . این گزارش در ادامه به بررسی آسیب پذیری در زیرساخت های شرکتها پرداخته و نتیجه گیری می کند که آسیب پذیری در زیرساخت شرکتها نه تنها باعث ایجاد هزینه های هنگفت مالی برای شده بلکه به صورت بالقوه می تواند موجودیت و آینده شرکت را به شدت به خطر بیاندازد و بررسی سال گذشته سایت پی دبلیو سی نشان داد که شصت و نه ( ۶۹ % ) مدیران ارشد از تاثیر تهدیدات سایبری به چشم انداز رشد شرکت تحت مدیریت خود به شدت نگران هستند و با این پیشینه جای تعجب نیست که در حال حاضر امنیت سایبری یک اولویت بالا در نزد مدیران ارشد شرکتها محسوب شده و آنان ریسک این تهدیدات را در حوزه خدمات مالی نود و دو درصد (۹۲٪) و در حوزه فناوری اطلاعات نود درصد (۹۰٪) بیان کرده اند . با این اوصاف و با این نگرانی های فزاینده در موضوع تهدیدات امنیت سایبری ، نیاز واقعی برای ترکیب اقدامات امنیت سایبری در حوزه استراتژی کسب و کار با حوزه فناوری نه به عنوان یک ضرورت بلکه به عنوان یک الزام با اولویت خیلی بالا خواهد بود . این گزارش در ادامه ده خطر اول در این حوزه را این موارد تعیین کرده است :  

۱- عدم پوشش اصول اولیه امنیت سایبری نبود نگرش تکمیل حلقه های نرم افزاری و سخت افزاری برای رعیت اصول اولیه امنیت سایبری و کامل نبود چرخه و فرآیندهای اساسی و اقدامات واسط در امنیت سایبری ، باعث ایجاد آسیب پذیری هایی شده است که هکرها به شدت از آنها استفاده شده است . با توجه به رشد استفاده از بستر وب در سراسر جهان در سال گذشته و توسعه بانکداری الکترونیک ، آسیب پذیری در این حوزه با سوء استفاده از آسیب پذیری ها و حفره های موجود در مروگرها و یا نرم افزارهایی مانند ادوب فلش و یا استفاده تنها از یک راه حل ضد ویروس و یا شکست رمزهای مشتریان و یا سرقت اطلاعات حیاتی مشتریان و کارکنان به شدت افزایش پیدا کرده و دست هکرها را برای سوء استفاده های ممتد و متوالی باز گذاشته است . بازنگری طرح امنیت سایبری در شرکتها و سازمانها به صورت مرتب و دوره ای ، برگزاری دوره های آموزشی در حوزه امنیت سایبری و ارائه اطلاعات آسیب پذیری ها و روش های مقابله با هکرها کاربران در سطح کاربری و در نهایت طراحی و اجرای طرح های بازیابی بعد از وقوع حمله توسط هکرها می تواند اثرات این خطر را کم رنگ تر نماید .  

۲- درک صحیح از خطرات امنیت سایبری در شرکتهای بزرگ معمولاً اغلب شرکتها از درک صحیح خطرات بالقوه در حوزه امنیت سایبری عاجز هستند و یا سعی کافی برای درک آن انجام نمی دهند . معمولاً مدیران ارشد سازمانها دید کلی و یا خیلی سطحی بر روی آسیب پذیری های بالقوه موجود در حوزه خطرات امنیت سایبری دارند و این موضوع مانع ایجاد درک صحیح از بزرگی ریسک به خطر افتادن دارایی های حیاتی شرکت و سهامداران توسط هکرها در ذهن ایشان می شود . این موضوع در سال گذشته به شدت مورد توجه قرار گرفت تا جایی که یکی از موارد قابل بحث در مجمع جهانی اقتصاد در سال گذشته بود . بررسی ابعاد خطرات امنیت سایبری نه فقط در حوزه فناوری بلکه از جنبه های دیگر مانند جنبه های روانشناختی و جامعه شناختی و فرهنگی و اقتصادی و حتی سیاسی توسط مدیران باعث ایجاد نگرش صحیح در اذهان شده و توانایی آنان را برای تصمیم گیری و مدیریت درست برای پیشگیری قبل از بحران و مقابله با مشکلات بعد از بحران بیش از پیش افزایش خواهد داد .  

۳- فقدان یک سیاست امنیت سایبری نبود یک سیاست به روز و کامل و استاندارد امنیت سایبری ، شرکت ها را در مدیریت این حوزه به شدت دچار تلاطم فکری و مدیریتی خواهد کرد و با وجود انجام هزینه های فراوان ، شرکت در اجرای مسولیتهای امنیت خود ناتوان خواهد بود . با وجود انجام بیش از شصت و پنج ( ۶۵ ) تا هفتاد ( ۷۰ ) درصد فعالیت های شرکتها در حوزه الکترونیکی و پیش بینی رشد این حوزه تا نود درصد (۹۰) در سالهای آتی و علی رغم وجود استاندارد حاکمیت فناوری اطلاعات و بلوغ آن که در کابیت ۵ نمود پیدا کرده است ، متاسفانه اکثر مدیران بدون توجه با این موضوع مهم ، تنها به استخدام متخصص در مسائل حقوقی و مالی بسنده کرده و اهمیتی به ایجاد حاکمیت فناوری اطلاعات در حوزه مسئولیت خود نمی دهد . این نگرش حتماً بر سیاست گذاری های شرکت و ایجاد یک سیاست کامل و جامع امنیت سیابری در شرکت اثر منفی خود را خواهد گذاشت . البته این نگرش تا حدودی در سال گذشته میلادی به علت ایجاد و توسعه الزامات قانونی کم رنگ تر شده و مدیران سعی دارند وارد این موضوعات هم بشوند . بر اساس نگرش رشد استفاده از استانداردهای امنیتی در سال ۲۰۱۵ برای بقای کسب و کار هر شرکت ، ایجاد یک سیاست امنیت سایبری دیگر نه یک پیشنهاد بلکه یک الزام تلقی گردید. تعدادی از توصیه هایی که در سال گذشته در یک مقاله در Fortune.com به عنوان بخشی از سیاست های امنیت سایبری خود که شرکتها باید در نظر بگیرند به این شرح منتشر شد : *- شناسایی خطرات مربوط به امنیت سایبری *- ایجاد حاکمیت امنیت سایبری *- پیش بینی و تصویب و اجرای سیاست ها، روش ها و فرایندهای نظارتی توسعه *- حفاظت از شبکه های شرکت و اطلاعات *- شناسایی و مقابله با خطرات مرتبط به دسترسی به اطلاعات مشتری و درخواست انتقال بودجه از راه دور *- تعریف و رسیدگی به خطرات مرتبط با فروشندگان و سایر اشخاص ثالث *- ایجاد توانایی های سیستمی برای شناسایی فعالیت های غیر مجاز

۴- حصول اطمینان از انتطباق امنیت سایبری با قوانین شرکت یکی از خطرات عمده در سال ۲۰۱۴ میلادی سردرگمی خیلی از مجریان سیاست های امنیت سایبری در زمینه چگونگی انتطباق این سیاست ها با قوانین و مقررات و آیین نامه و دستورالعماها و روش نامه ها بود . طراحی سیاست های امنیت سایبری به صورت یک قالب خشک غیر منعطف و همچنین نبود اراده لازم برای انتطباق قوانین و مقررات و آیین نامه و دستورالعماها و روش نامه ها با این سیاست ها ، باعث ایجاد فاصله معنی داری بین آنها شده است که بیشترین بهره برداری را از این فاصله هکر ها خواهند بود . در سال ۲۰۱۴ نبود اعتماد به نفس کامل در راه حل های موجود برای جلوگیری از حوادث امنیت سایبری و حمایت ضعیف و بدون برنامه مدیر ان ارشد شرکت ، باعث ایجاد نسل جدیدی از تهدیدات ناشناخته گردید . مطالعه انجام شده موردی در این زمینه مشخص کرد که چهل درصد ( ۴۰ % ) از مدیران ارشد ، راه حل های فناوری اطلاعات را برای جلوگیری از نقض امنیت کافی نمی دانند و معتقدند که می بایست اقدامات امنیتی بهتری را در اجرا در سطح شرکت باید تجربه کنند که این موضوع نشان دهنده کامل نبود سیاست های طراحی شده می باشد . طراحی یک سیاست امنیتی استاندارد ، منعطف ، کاربر پسند ، بومی دارای قابلیت اجرا در کل بدنه شرکت که بر اساس استراتژی و اصول اصلی شرکت بنیان گذاشته شده و اجرای دقیق و رعایت سخت گیرانه مفاد این سیاست ، به همراه رصد کیفیت پاسخگویی این سیاست به خطرات امنیت سایبری در کل شرکت و انجام اصلاحات لازم در زمان بندی های خاص ، باعث ایجاد حصول اطمینان از انتطباق این سیاست با قوانین خواهد شد که معادل حفاظت از شرکت در برابر حملات هکرها است.  

۵- عامل انسانی – ضعیف ترین حلقه علی رغم اینکه انواع فناوری می تواند خطرات امنیت سایبری را در شرکت های بزرگ ایجاد کند ولی حلقه عامل انسانی می تواند نقش مهمی در تقویت یا ضعیف نگرش های مقابله ای در امنیت سایبری مخصوصاً در حوزه اطلاعات شرکتها ایفا نماید . یک کارمند با انگیزه های مختلف ( انتفاعی و یا غیر انتفاعی ) وارد یک شرکت شده و می تواند در توقف یا ایجاد خطرات امنیت سایبری اثر گذار باشد . بر اساس بررسی انجام شده عامل انسانی به عنوان ضعیف ترین حلقه فعالیت در امنیت سایبری محسوب شده و باعث انجام حملات سایبری را به شرح ذیل شده است : *- انجام بیش از بیست و یک درصد ( ۲۱ % ) از حملات سایبری با استفاده از روش مهندس اجتماعی توسط کارکنان فعلی یا سابق صورت گرفته است . *- بیش از هجده درصد ( ۱۸% ) از حملات سایبری با استفاده لپ تاپ کارمندان انجام شده است . *- بیش از هفده درصد ( ۱۷% ) از حملات سایبری با استفاده دسترسی از راه دور صورت گرفته است. *- بیش از هفده درصد ( ۱۷% ) از حملات سایبری با استفاده ایمیل کارمندان صورت گرفته است . *- بیش از شانزده درصد ( ۱۶% ) از حملات سایبری با استفاده اطلاعلات کپی شده توسط کارمندان بر روی دستگاه های تلفن همراه خود صورت گرفته است . انگیزه فردی در عامل انسانی که باعث ایجاد حملات سایبری را به شرح شده اند : *- بیش از شانزده درصد ( ۱۶% ) از حملات سایبری برای تحصیل مال صورت گرفته است . *- بیش از یازده درصد ( ۱۱% ) از حملات سایبری برای ارظای حس کنجکاوی صورت گرفته است . *- انجام بیش از ده درصد ( ۱۰% ) از حملات سایبری برای گرفتن انتقام صورت گرفته است . *- انجام بیش از شش درصد ( ۶% ) از حملات سایبری برای لذت بردن از انجام آن صورت گرفته است . انجام این حملات باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به شرکت ها شده که چند مورد آن به این شرح است : *- از دست دان اطلاعات محرمانه و داده های حساس و اختصاصی شرکت با بیش از یازده درصد ( ۱۱% ) *- آسیب پذیری به شهرت شرکت با بیش از یازده درصد ( ۱۱% ) *- ایجاد اختلال در سیستم های حیاتی شرکت با بیش از هشت درصد ( ۸ % ) *- از دست دادن درآمد فعلی یا آینده شرکت با بیش از هفت درصد ( ۷% ) *- از دست دادن مشتریان شرکت با بیش از شش درصد ( ۶ % ) یکی از بخش های اساسی در طراحی و اجرای سیاست های امنیتی بحث مهندسی اجتماعی است که به حلقه عامل انسانی می پردازد . این حلقه نه یک چک لیست بلکه دارای رویه ها ، الزامات و محدودیتهای فراوانی در حوزه عوامل انسانی بوده و وظیفه مهم آن حفاظت از اطلاعات ضروری و حساس شرکت و کاهش تهیدات بالفعل و حذف تهدیدات بالقوه در این حلقه می باشد.  

۶- خط و مشی شرکت ها در خصوص تکنولوژی ابر علی رغم نبود ایجاد خط و مشی در شرکت برای استفاده از تکنولوژی ابر و تلاش کارکنان شرکت ها برای تهیه خط و مشی شرکت برای استفاده از این تکنولوژی و همچنین روزآمدسازی و بومی سازی سیاست های امنیت سایبری برای پشتیبانی از تکنولوژی ابر نشان دهنده اهمیت این تکنولوژی می باشد . ولی اینکه آیا این روند امنیت سایبری را در شرکت به ارمغان خواهد آورد یا نه موضوعی است که باید در گذر زمان به آن پرداخت . تکنولوژی ابر به طور گسترده یک زیرساخت وسیع را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد ولی همزمان تهدیدات امنیتی وسعیی را نیز در ایجاد می کند . بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان دهنده این موضوع است که علی رغم توسعه تکنولوژی در سطح گسترده با افزایش تحرک کاربر و ایجاد قابلیت های انتخابی برای او و همچنین جاری شدن سیل عظیمی از دستگاه ها برای دسترسی به اطلاعات از مسیرهای مختلف ، موجب تولد نسل جدیدی از تهدیدات ناشناخته شده است . بر اساس بررسی های انجام شده ، استفاده از این تکنولوژی موجب می شود که نود و سه درصد ( ۹۳ % ) شرکتها اجازه دسترسی به اطلاعات را با استفاده از دستگاه های غیر امن شخصی برای انجام کسب و کار به کاربران بدهند که سی و یک درصد ( ۳۱ % ) این کاربران ، استفاده کننده نهایی می باشند . بررسی انجام گرفته مشخص کننده این موضوع است که بیست و یک درصد شرکتها توسط نقض امنیت ایجاد شده توسط برنامه های ابر و یا استفاده از خدمات ابر را تحت تاثیر قرار گرفته و بیست و چهار درصد ( ۲۴ % ) نفوذ های انجام شده در این حوزه توسط هکرها با آسیب پذیری های موجود در تلفن همراه بوده است که این تعداد کاربر قابل توجه و نا امن علت اصلی نقض ریشه ای امنیت سایبری محسوب می شوند. بیش از هفتاد و سه درصد ( ۷۳ % ) از شرکتهای بزرگ و چند میلیتی از تکنولوژی ابر استفاده می کنند که نود درصد ( ۹۰ % ) این شرکتها در امریکا مستقر هستند و برآوردهای آنان نشان می دهد که تا سه سال آینده این تکنولوژی به سطحی از فعالیت برسد که شرکتهای متوسط و حتی کوچک از آن استفاده کنند. بدین جهت چهل و نه درصد ( ۴۹ % ) با این امر موافقند که تا پنج سال آینده مهمترین نگرانی امنیت سایبری در این حوزه خواهد بود ، بدین جهت تهیه یک سیاست امنیت سایبری قوی بر اساس استفاده از تکنولوژی ابر جزء الزامات اصلی برای همه شرکت ها خواهد بود .  

۷- محدودیت بودجه ، منابع و استعداد یکی مباحث اساسی و مهم در سال گذشته میلادی موضوع محدودیت ها در بودجه ، منابع ، استعدادها بود . فشارهای اقتصادی در جهان بر روی شرکت ها باعث تجدید نظر در بودجه های تخصیصی برای برنامه های مصوب گردید که این اقدام تکمیل چرخه اجرایی سیاست های امنیت سایبری را دچار وقفه نمود این وقفه ضمن اینکه نتوانست برنامه ریزی انجام شده برای پر کردن حفره های امنیت سایبری را به صورت کامل انجام دهد بلکه خود این امر منابع محدود را هم دچار چالش نمود . این مشکلات بودجه ای و کمبود منابع باعث ضرر و زیان فراوانی به شرکت ها در ابعاد مختلف مانند منابع اعتباری ، منابع انسانی ، زیرساختها و حتی رویه های اجرایی شد به طوری که شرکتها مجبور بستن تعدادی از دفاتر خود شدند و یا اینکه شرکت ها مجبور شدند استعدادهای فکری و تخصصی خود را رقبا واگذار نمایند . نگهداری به روز و کارآمد لایه های امنیت سایبری نیازمند بودجه کافی ، اختصاص منابع مورد نیاز و برنامه حفظ استعدادها می باشد که روش صحیح و معقول حرکت به سمت تخصیص منابع مورد نیاز و تأمین بودجه مکفی و اجرای صحیح برنامه حفظ استعدادها ، موجب جلوگیری از ایجاد تلفات شدید در نتیجه یک حمله سایبری خواهد بود .    

۸- امنیت اطلاعات بدون آموزش آموزش کارکنان و ایجاد آگاهی برای دریافت ، پردازش ، نگهداری ، مدیریت و استفاده امن از اطلاعات از نظر امنیت اطلاعات ضروری است. در واقع ، پنجاه درصد ( ۵۰ % ) از شرکت ها معتقدند آموزش امنیت برای هر دو کارکنان جدید و فعلی یک اولویت است و شصت و هفت درصد ( ۶۷٪ ) از شرکت ها هم بودجه صرف شده برای آموزش کارکنان در ۱۲ ماه گذشته حد اقل به دو برابر افزایش داده اند . بررسی های انجام شده نشان دهنده این موضوع است که خیلی از حملات انجام گرفته توسط هکرها بر اساس عدم آگاهی طراحان ، برنامه نویسان ، تولید کنندگان ، راهبران و حتی استفاده کنندگان از سیستمها پایه گذاری شده اند . این امر اهمیت آموزش برای ایجاد بسترهای امنیت سیابری خصوصاً امنیت اطلاعات را روشن می کند و رفع این ضعف کمک بزرگی به اجرای یک سیاست امنیت سایبری در شرکت خواهد بود .  

۹- تحول مداوم خطرات با توجه به اینکه خطرات به صورت مداوم در حال تحول بوده و هر روز مدل و شکل جدیدی از خطرات که از قاعده پلی مورفیسم ( کلمه یونانی به معنای اشکال مختلف یک شی ) تبعیت می کند ، رخ می نماید . در حالی که نرم افزارهای مخرب هر روزه خود را به شکل و شمایل جدید درآورده و به صورت دوره ای بر روی سکو ، سیستم عامل ، پلت فرم و حتی پروتکل خاصی سوار شده و حملات خود را اجرا می کنند و نرم افزارهای تشخیص دهنده و ا مقابله کننده برای اینکه توان مقابله آن این ترفند را داشته باشند نیازمند داشتن قابلیت هایی خیلی بیشتر از یک لایه محافظت کننده دارند . بر این اساس برای مقابله کامل با نرم افزار های مخرب ، وجود چند لایه نرم افزار که بتواند وظایف چندگانه ای مانند شناسایی نرم افزار های مخرب ، نرم افزارهای مقابله کننده ، نرم افزارهای کد کننده ، نرم افزار جلوگیری از نشت اطلاعات ، نرم افزار جلوگیری از جاسوسی ، نرم افزارهای مقابله کننده با دستگاری اطلاعات ، نرم افزارهای ارتباط امن ، نرم افزارهای ارسال کننده اطلاعات امن و …. را پشتیبانی کرده و به صورت هدفمند از داشته های حیاتی شرکت محافظت کنند ، الزامی است . بدین سبب سیاست های امنیت سایبری می بایست بتواند همزمان از چند راه حل امنیتی برای حفظ این دارایی ها استفاده نماید .  

۱۰- عدم وجود یک برنامه بهبود یکی مهمترین بحث ها در حوزه امنیت سایبری ، نبود یک برنامه بهبود بعد از انجام حمله یا رخداد حادثه امنیت سایبری می باشد . معمولاً شرکتها فعالیت های زیادی را در حوزه جلوگیری از حمله یا وقوع حادثه انجام می دهند ولی خیلی کم اتفاق می افتد که فکری اساسی برای بعد از حمله یا بعد از حادثه بکنند . ایجاد آمادگی برای انجام بهبود بعد از حمله یا حادثه ، نشان دهنده تسلط مدیر بر اجرای صحیح سیاست امنیت سایبری بوده و موجب به حداقل سیدن آسیب حمله انجام گرفته یا رخداد حادثه می باشد . با اینکه شرکت می تواند از طریق پیشگیری ، حمله در مراحل اولیه آن شناسایی ، نوع و ریسک تهدیدات را مشخص و برنامه مقابله با آن را تنظیم نماید ولی داشتن یک طرح بازیابی در محل ، زمان پاسخگویی به جمله یا رخداد حادثه را می تواند به شدت کوتاه تر نموده و سیستم شما می تواند با قابلیت سرویس دهی بالا به صورت معمول در حال اجرا بوده و سرویس دهی مطلوب خود را به مشتریان ارائه نماید .  

منبع : هیمیدال سیکیوریتی

بررسی دوباره

عجیب ولی واقعی

اولین سال فعالیت فکر سبز با تمامی فرازها و فرودهایش به پایان رسید و وارد سال دوم زندگی خودش شد.

یک نظر

  1. I don’t even know what to say, this made things so much eaersi!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


logo-samandehi
 
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در وبسایت فکر سبز
با ثبت نام در وبسایت فکر سبز ضمن دسترسی به کلیه بخشهای وبسایت از هدیه ویژه فکر سبز که به پاس ثبت نام شما به صورت رایگان تقدیم شما کاربر گرامی خواهد شد بهره مند شوید .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در برای دریافت تخفیف 50 درصدی
برای دریافت تخفیف 50 درصدی خرید نسخه فارسی استاندارد TIA942 (استاندارد طراحی دیتاسنتر ) ثبت نام نمایید تا کد تخفیف به شما تعلق گپیرد .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
رفتن به نوارابزار