خبر فوری :

درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

سلام بر همراهان گرامی امروز می خواهم موسسه آپ تایم را خدمتتان معرفی کنم

ظهور : موسسه آپ تایم یک موسسه خصوصی غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۹۳ در ایالت نیویورک کشور امریکا توسط کنت جی بریل بنا نهاده شده است . این موسسه در سال ۲۰۰۹ پس از انتشار کتاب فارنهایت ۴۵۱ توسط ری بردبری به عنوان عضو مستقل به کنسرسیومی به نام گروه ۴۵۱ پیوسته است .

حوزه فعالیت : موسسه آپ تایم در حال حاضر در چهار حوزه خدمات صدور گواهینامه درجه بندی ، مدیریت عملیات و (M & O) ، خدمات زیرساخت های دیجیتال و آموزش های حرفه ای و توسعه ای دیتا سنتر ها فعالیت می نماید .

محدوده فعالیت : موسسه آپ تایم محدوده فعالیت خود را ایالات متحده امریکا ، امریکای شمالی ، امریکای جنوبی ، اروپا ، شرق میانه ، آسیا و اقیانوسیه و آفریقای تعیین نموده است .  Kenneth G. Brill درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

بنیان گذار : این موسسه توسط آقای کنت جی بریل بنیان نهاده شد. آقای کنت جی بریا در سال ۱۹۴۴ در امریکا چشم به جهان گشود . کنت جی بریل کار خود را در ۱۹۷۰ با ساخت تجهیزات منبع تغذیه برای صنعت فناوری اطلاعات آغاز کرد . او با افتخار می گفت که در این کسب و کار ساخته شده است . ولی با کمال تأسف کسب و کار او دچار نقصان شده و موجب از دست رفتن بیش از یک میلیون دلار سرمایه او شد . قبل از حرکت او سمت ارائه خدمات مشاوره ، او در سال ۱۹۹۳ که موسسه آپ تایم را ایجاد کرد ، مطالعات فراوانی را با هدف جمع بندی برخی معضلات موجود در آن زمان صنعت آشفته دیتا سنتر صورت داده بود . او مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه ردلندز دریافت کرده و مدرک MBA ( کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ) خود از مدرسه بازرگانی دانشگاه هاروارد دریافت نموده است . همگان بر این نکته تاکید دارند که کنت جی بریل ، این فارغ التحصیل ردلندز تأثیر عمده ای بر نوآوری های صنعت دیتا سنتر در طول ۲۵ سال گذشته داشته است . مارتین مک کارتی می گوید که ” کن بریل یک مرد نادر و خاص بود . ” اکثر دست اندر کارن صنعت دیتا سنتر در امریکا بدون استثناء ” کنت جی بریل را فردی چند بخشی که هم متفکر رویایی و هم عملگرایی بی رحم و مردی با روحی بزرگ و دارای شور و شعور و سخنرانی جنگجو و صریح پنداشته و لقب پدر صنعت دیتا سنتر را به حق لایق او می دانند. کنت جی بریل سرچشمه مفهوم قدرت دوگانه است . قدرت دوگانه یک سیستم دسته بندی و درجه بندی مورد استفاده برای ارزیابی و طبقه بندی دیتا سنتر ها بر مبنای کارایی و اثر بخش در حوزه فناوری اطلاعات ، بهره وری انرژی و اندازه گیری بهره وری برای تبدیل شدن به محیط زیست پاک میباشد . تحقیقات آقای کنت جی بریل با نام ” بحران اقتصادی با نگرش بر قانون مور” موجب افزایش عملکرد در کسب و کار ، سودآوری ، پایداری ، بهره وری کلی دیتا سنتر های و همچنین بهره وری انرژی گردید . کنت جی بریل نگرش بهره وری میانگین دیتا سنتر شرکت (CADE) ، تجزیه و تحلیل و اثربخشی دیتا سنتر ، تجزیه و تحلیل ترافیک ، طرح اعتبارسنجی (SAVE) را ایجاد کرده است . این برنامه موجب قطع کاملا هزینه های عملیاتی دیتا سنتر شده و هزینه های سرمایه گذاری ، مصرف انرژی و تولید کربن در مدت ۱۸ ماه توسط معیارهای کنترلی می شود . در سال ۲۰۰۸ ، آقای کنت جی بریل جایزه ” دستاورد یک عمر ” را از دیتاسنتر داینامیک در لندن دریافت کرد و در سال ۲۰۰۹ او جزء ده مردی بود که تکنولوژی را در شبکه جهانی ، عمومی کرده بود . از سال ۲۰۰۸ کنت جی بریل ستون نویسی فناوری اطلاعات برای مجله معروف Forbes را به عهده داشت . او به صورت دو هفته در میان و فقط با ۸۰۰ کلمه و ترکیب ایده های مبتنی بر عقل سلیم غیر معمول با تصاویر واقعی زندگی برای کمک به مدیران ارشد این صنعت معجزه می کرد . علی رغم ابتلا به سرطان تا نزدیک ترین روزهای فوت در حال تفکر برای توسعه صنعت دیتا سنتر بود ، به طوریکه آقای کودیتزکی خاطر نشان      می کند : دو هفته قبل ، هنگامی که به منزل او مراجعه نمودم ، زمان زیادی را در مورد چگونگی پیشرفت های جدید مورد نیاز در صنعت دیتا سنتر در آینده با هم صحبت و مباحثه نمودیم . با کمال تأسف در دوم اوت سال ۲۰۱۳ میلادی پدر دیتا سنتر ها چشم از جهان فرو بست .

پمدیران فعلی : بعد از فوت آقای کنت جی بریل ، آقای مارتین مک آرتی به سمت مدیر عامل این موسسه رسید و آقای جولیان کودرتزکی به عنوان قائم مقام و آقای پیت ترنر به عنوان مدیر اجرایی و آقای لی ِکربی به عنوان مدیر فناوری انتخاب و تا به حال در فعالیت می باشند . وب سایت رسمی موسسه به آدرس http://uptimeinstitute.com در حال فعالیت می باشد . موسسه آپ تایم زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود اعلام کرده است .  

دفتر مرکز و سایر دفاتر   : دفتر مرکزی موسسه آپ تایم در نیویورک مستقر بوده و دفاتری نیز در ایالتهایی مانند سان فرانسیسکو ، واشنگتن دی سی ، بوستون ، سیاتل ، دنور در داخل کشور امریکا و دفاتری نیز خارج از امریکا و در کشورهای انگلستان ، مکزیک ، کاستاریکا ، برزیل ، اسپانیا ، امارات متحده عربی ، روسیه ، تایوان ، سنگاپور و مالزی دارد .

نگرش کلی : موسسه آپ تایم یک سازمان مشاوره بی طرفانه با تمرکز بر بهبود عملکرد ، بازده ، قابل اعتماد و زیرساخت های حیاتی کسب و کار از طریق نوآوری ، همکاری ، و ارائه گواهی نامه های مستقل می باشد . این موسسه در زمینه آموزش ، انتشارات ، مشاوره ، صدور گواهینامه ، برگزاری کنفرانس و سمینار برای صنعت دیتا سنتر به صورت حرفه ای فعالیت می کند .

مانیفست : موسسه آپ تایم خدمت به همه ذینفعان مسئول جهت در دسترس نگه داشن خدمات فناوری اطلاعات از طریق ارائه استانداردهای صنعت پیشرو دیتا سنتر ، آموزش ، شبکه های نظیر به نظیر ، مشاوره و برنامه های جایزه تحویل به سازمان ها ، شرکت ها ، اپراتورها و اشخاص ثالث ، تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات بزرگترین افتخار خود می داند . موسسه آپ تایم در سطح جهان برای ایجاد و اداره استاندارد و ارائه گواهینامه درجه بندی برای دیتا سنتر و طراحی ، ساخت ، و ایجاد ثبات عملیاتی همراه با مدیریت و عملیات اجرایی و مدیریتی آن به روش FORCSS ™، و طرح های بهره وری انرژی شناخته شده است.

گواهینامه ها : موسسه آپ تایم از بدو تأسیس بر روی مفاهیمی مانند درجه بندی و سطح بندی دیتا سنتر ، طبقه بندی درج رشد دیتا سنتر ها ، تعاریف مربوط به عملکرد زیرساخت دیتا سنتر ها فعالیت نموده و در نهایت به یک طرح استاندارد برای هدایت و سرمایه گذاری برای دیتا سنتر ها در سطح جهان دست یافته است . دسته بندی دیتا سنتر ها بر اساس یک روش استاندارد که مبنای آن تعیین سطح دسترس بودن دیتا سنتر می باشد صورت می گیرد . این موسسه همچنین راه کارهایی برای اندازه گیری بازگشت سرمایه گذاری (R.O.I) می باشد .

گواهینامه درجه بندی دیتا سنتر : این موسسه صدور گواهینامه را بر اساس قواعد و مقررات و استانداردهایی خاصی که خود مبدع و طراح آن بوده به دو صورت انجام می دهد : ۱- صدور گواهینامه درجه بندی بر اساس اسناد طراحی این گواهینامه درجه بندی دیتا سنتر بر اساس اسناد و مدارک و نقشه ها محاسبات انجام شده در فاز طراحی دیتا سنتر تهیه شده است صورت می گیرد . ۲- صدور گواهینامه بر اساس تأسیسات ساخته شده این گواهینامه تنها بر اساس بررسی و تجزیه و تحلیل و آنالیز توپولوژی فیزیکی زیرساخت دیتا سنتر ها که به طور مستقیم بر عملیات دیتا سنتر تأثیر دارد صورت می گیرد .

سطح بندی گواهینامه درجه بندی دیتا سنتر : موسسه آپ تایم برای صدور گواهینامه درجه بندی دیتا سنتر ها از چهار سطح بندی مشخص به شرح ذیل استفاده و بر اساس این سطح بندی گواهینامه های خود را صادر می نماید :   سطح اول ( Tier I ) – این سطح از درجه بندی شامل دیتا سنتر ها می شوند که دارای دسته بندی پایه و اولیه ( یک مسیر توزیع ) برای زیر ساخت عمومی دیتاسنتر بوده و بدون هیچ افزونگی در حال کار می باشد . در این سطح ریسکهای عملیاتی به شرح ذیل متصور خواهد بود : ۱- هر بخش دارای عنصر شکست و تبدیل به محیط برانی را دار . ۲- همه یا بخشی از محیط بحرانی هستند ۳- دیتا سنتر مستعد ابتلا به اختلال با در نظر گرفتن و توجه به فعالیت های برنامه ریزی شده و نشده می باشد ۴- دیتا سنتر دارای احتمال خطاهای انسانی در طول عملیات بهره برداری می باشد ۵- اختلال در مرکز داده ۶- دیتا سنتر نیازمند انجام تعمیر و نگهداری معوق برای جلوگیری از خرابی است ۷- احتمال افزایش خطر و شدید شدن اختلال در محیط بحرانی دیتا سنتر متصور است .   سطح دوم ( Tier II ) – این سطح از درجه بندی شامل دیتا سنتر ها می شوند که دارای دسته بندی پایه و اولیه ( یک مسیر توزیع ) برای زیر ساخت عمومی دیتاسنتر بوده و با افزونگی اولیه در حال کار می باشد . در این سطح ریسک عملیاتی به شرح ذیل متصور خواهد بود : ۱- شکست ظرفیت یک جزء در دیتا سنتر ممکن است موجب اختلال و ایجاد محیط بحرانی بشود . ۲- عدم توزیع عنصر مسیر مختل شده در محیط بحرانی ۳- همه یا بخشی از محیط بحرانی دیتا سنتر با توجه به فعالیتهای برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده مستعد ابتلا به اختلال هستند ۴- دیتا سنتر دارای احتمال خطاهای انسانی در طول عملیات بهره برداری می باشد . ۶- دیتا سنتر نیازمند انجام تعمیر و نگهداری معوق برای جلوگیری از خرابی برای جلوگیری از شدید شدن اختلال در محیط بحرانی است . سطح سوم ( Tier III ) – TIER3 درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم این سطح از درجه بندی شامل دیتا سنتر ها می شوند که دارای دسته بندی ثانویه (مسیر ترکیبی توزیع ) برای زیر ساخت عمومی دیتاسنتر بوده و با افزونگی اولیه با قابلیت نگهداری هزمان در حال کار می باشد . در این سطح ریسک عملیاتی به شرح ذیل متصور خواهد بود : ۱- همه یا بخشی از محیط بحرانی در دیتا سنتر به دلیل شکست و یا فعالیت های برنامه ریزی نشده مستعد ابتلا به اختلال هستند ۲- فعالیت های تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده بر روی اجزای غیر فعال شده ، مسیرهای توزیع و سیستم های دیتا سنتر ، افزونگی را کاهش داده و ممکن است نرخ خطر ابتلا را بالا ببرد ۳- باعث قطعی دیتا سنتر گردد ۴- خطاهای انسانی در طول عملیات بهره برداری از دیتا سنتر ، احتمالاً موجب اختلال در فرآیند عملیایت سایت گردد . ۵- نصب غیر صحیح . پیکربندی غلط ، غیر صحیح و غیر اصولی احتمال افزایش درجه شکست را باعث می شود . سطح چهارم ( Tier IV ) –

TIER4 درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

این سطح از درجه بندی شامل دیتا سنتر ها می شوند که دارای دسته بندی ثانویه (چند مسیر توزیع ) برای زیر ساخت عمومی دیتاسنتر بوده و با افزونگی چند برابر با قابلیت مقاومت در برابر خطا و نگهداری هزمان در حال کار می باشد . در این سطح ریسک عملیاتی به شرح ذیل متصور خواهد بود : ۱- با توجه به شکست هر یک از اجزای ظرفیت تک عنصر توزیع ، سایت سیستم زیر ساخت و یا خطا انسانی محیط بحرانی مستعد ابتلا به اختلال نیست ۲- فعالیت های تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده بر روی اجزای غیر فعال ، عناصر و سیستم هایی که ممکن است موجب ایجاد خطر و یا اختلال شوند صورت می گیرد. ۳- بهره برداری از سیستم قطع اضطراری ( EPO ) ، فعال شدن سیستم اطفاء حریق و یا تعامل مخرب انسان ممکن است منجر به ایجاد اختلال در سرویس دهی سایت شوند . ۴- نصب غیر صحیح . پیکربندی غلط ، غیر صحیح و غیر اصولی در دیتا سنتر ، ممکن است رتبه بندی درجه IV زیرساخت را کاهش دهد .

نکته مهم : مبانی و معیارهای درجه بندی ( Tier ) و صدور گواهینامه برای دیتا سنتر ها توسط موسسه آپ تایم ارتباطی به درجه بندی مربوط به استاندارد انجمن صنعت مخابرات ( TIA-942 ) نداشته و تفاوت های بنیادی ، ماهوی و شکلی با الگوهای نگرشی درجه بندی و و نحوه رسیدن به درجه بندی های فوق دارد. مهمترین بخش جدایی این دو درجه بندی نحوه نگرش به زیرساخت ها و نحوه تعیین روش پاسخکویی در این دسته بندی می باشد .

توپولوژی  : موسسه آپ تایم برای رفع نگرانی ها و ابهامات مربوط به درجه بندی دیتا سنتر ها استاندارد توپولوژی درجه بندی دیتا سنتر ها را تهیه و منتشر نموده است. طبق این استاندارد تمامی تأسیسات موجود در دیتا سنتر به دسته تاسیسات حساس و بحرانی( Critical Facilities ) و تاسیسات غیر بحرانی تقسیم بندی شده اند . تاسیسات بحرانی ( Critical Facilities ) طبق این استاندارد شامل سیستم های تولید و توزیع برق و سرمایش می باشد. سایر تاسیسات و سیستم های موجود مانند سیستم اعلام اعلام و اطفاء حریق ، سیستم دوربین مداربسته، سیستم کنترل تردد ، سیستم های جامع مدیریت پایش ( مونیتوریتگ )و معماری و … در رسته سیستم ها و تاسیسات غیر بحرانی ( non- critical facilities ) دسته بندی شده اند . مهمترین دلیل برای تعیین این نوع دسته بندی ، تعیین معیارهای لازم برای دسترسی پذیری دیتا سنتر می باشد و ارزش این دسته بندی هنگامی مشخص می شود که بر اساس آن معیارهای لازم برای تعیین سطح دسترسی پذیری به راحتی قابل احصاء می باشد . شایان ذکر است قواعد و مقررات مربوط به استاندارد توپولوژی درجه بندی کامل دیتا سنتر بر روی وب سایت موسسه آپ تایم موجود      می باشد .

مدل درجه بندی  زیست محیطی در دسترسی پذیری : موسسه آپ تایم ، از یک مدل جدید و پیشرفته علمی برای درجه بندی و تعیین سطح دیتا سنتر ها استفاده می کند . این که به مدل کلاس بندی زیست محیطی در دسترس پذیری ( AEC ) معروف شده است مدلی اختصاصی است که توسط گروه پژوهشی دانشگاه هاروارد تولید شده است . در این مدل دیتا سنتر ها در پنج سطح که از سطح AEC-0 شروع و به سطح AEC-5 خاتمه پیدا می کند دسته بندی می شوند .

گواهینامه ثبات عملیاتی : موسسه آپ تایم به جز گواهینامه های درجه بندی دیتا سنتر ، گواهینامه های دیگری را هم برای دیتا سنتر ها صادر می نماید . یکی از این گواهینامه ها ، گواهینامه ثبات عملیاتی برای مرکز داد هاست . این گواهینامه که با هدف جایگزینی مدیریت ، عملیات و تعمیر و نگهداری از دیتا سنتر که به جای توپولوژی طراحی آن است. این اقدام در حقیقت برای ایجاد ارتباط بین رفتارهای مدیریتی در دیتا سنتر با ایجاد ثبات در عملیات سرویس دهی به مشتریان صورت    می گیرد . ثبات عملیاتی ، رفتارهای مدیریتی و خطرات پیش رو را فراتر از سیستم طبقه بندی درجه (I، II، III، IV) که تاثیر عملکرد دیتا سنتر بلند مدت برقرار می کند. موسسه آپ تایم سه عنصر عمده عملیاتی را برای صدور گواهینامه ثبات عملیاتی به شرح زیر تعیین نموده است : ۱- مدیریت و عملیات (به عنوان مثال حضور نیروی انسانی ، صلاحیت نیروی انسانی ، برنامه های تعمیر و نگهداری )

T O درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

۲- مشخصات تأسیسات (برای مثال یو پی اس اضافی )

T F درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

۳- طراحی محل سایت (به عنوان مثال جاری شدن سیل ، راهروها حمل و نقل )

T D درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

موسسه آپ تایم گواهینامه ثبات عملیاتی در سه سطح را صادر می کند : سطح اول – طلا دیتاسنتری این سطح از گواهینامه را دریافت می نماید که کلیه عناصر مندرج در عناصرسه گانه آپ تایم کامل در زیرساخت های نصب شده خود داشته و یا بیشتر از آن داشته باشد . سطح دوم – نقره ای دیتاسنتری این سطح از گواهینامه را دریافت می نماید که نتواند یکی از عناصر مندرج در عناصرسه گانه آپ تایم کامل در زیرساخت های نصب شده به صورت کامل پوشش دهد ولی فرصت ها و پتانسیل هایی زیادی برای بهبود و رسیدن به این سطح را داشته باشد . سطح سه – برنز دیتاسنتری این سطح از گواهینامه را دریافت می نماید که نتواند تعداد قابل توجهی از ریز عناصر مندرج در عناصرسه گانه آپ تایم کامل در زیرساخت های نصب شده به صورت کامل پوشش دهد و فرصت ها و پتانسیل های کمی برای بهبود و رسیدن به این سطح را داشته باشد . یکی از امتیازات این دسته بندی ایجاد چند زیر سطح در سطوح سه گانه می باشد . این ریز شدن سطح بندی در هر سطح اصلی باعث ایجاد پسوند در هر لایه شده و معضل داشتن فقط سه سطح زیر با استراتژی حل شده و قبات عملیاتی دیتا سنتر به صورت خیلی واقعی و در نزدیک ترین حالت به وضع فعلی تعیین می گردد . بدین سبب است که اکثر دیتا سنتر ها موجود در امریکا ، خواستار به مبنا قرار گرفتن این گواهینامه به عنوان تنها گواهینامه مورد نیاز برای دیتا سنتر ها شده اند و با این حرکت ، موسسه آپ تایم از اول سال ۲۰۱۴ به تنها مرکز صدور گواهینامه برای دیتا سنتر ها تهیین شده است .   جایزه بریل :

k b aw درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

موسسه آپ تام در سپتامبر سال ۲۰۱۳ اعلام کرد به پاس قدردانی و احترام و به جهت زنده نگه داشتن یاد پدر صنعت دیتا سنتر ، جوایز بریل را بنیان نهاده است . جوایز بریل در پنج دسته طراحی شده اند که عبارتند از : ۱- طراحی مرکز داده ۲- ارتقاء سطح عملیاتی مرازک داده ۳- مدیریت امکانات مرکز داده ۴- سیستم های بهره وری ۵- راه حل های محصول نکته اساسی این جایزه نحوه انتخاب آن است . افراد منتخب درخواست خود را در سایت موسسه ثبت می نمایند . قضات انتخاب کننده ، افرادی هستند که دارای گواهینامه های دو گانه باشد . این افراد رد چها منطقه جهانی امریکا شمالی ، امریکای لاتین ، افریقا و آسیاپاسفیک دسته بندی می شوند . این افراد به درخواستها نمره ای بین ۱ تا ۲۰ اختصاص می دهند و در نهایت به صورت سالانه در سمپوزیوم موسسه آپ تایم این افراد معرفی و جوایز خود را دریافت می کنند .

up2015 درجه بندی دیتاسنتر با متد موسسه آپ تایم

بررسی دوباره

کیفی سازی دیتاسنترها در سال ۲۰۱۶ – بخش اول

یکی از اساسی ترین موضوعات صنعت دیتاسنتر در سال ۲۰۱۶ عبور از استراتژی سرویس کامل به استراتژی سرویس توزیع شده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


logo-samandehi
 
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در وبسایت فکر سبز
با ثبت نام در وبسایت فکر سبز ضمن دسترسی به کلیه بخشهای وبسایت از هدیه ویژه فکر سبز که به پاس ثبت نام شما به صورت رایگان تقدیم شما کاربر گرامی خواهد شد بهره مند شوید .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در برای دریافت تخفیف 50 درصدی
برای دریافت تخفیف 50 درصدی خرید نسخه فارسی استاندارد TIA942 (استاندارد طراحی دیتاسنتر ) ثبت نام نمایید تا کد تخفیف به شما تعلق گپیرد .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
رفتن به نوارابزار