خبر فوری :

اصول مدیریت ریسک در بانکداری الکترونیک

bal اصول مدیریت ریسک در بانکداری الکترونیک

سلام و درود فراوان شما بر همراه عزیز فکر سبز

حوزه بانکداری الکترونیک یکی از حوزه های چالشی در سیستم های بانکی است که همیشه محل کشمکش ها و بحث و جدلهای فراونی بوده است . از این رو بحث اصلی این حوزه مباحث مربوط به مدیریت ریسک در این حوزه است .

برای آشنایی شما همراهان عزیز امروز می خواهم یکی از مهمترین سندهای این حوزه رو تقدیمتون کنم جهت آشنایی با اصول ۱۴ گانه مدیریت ریسک بانکداری الکترونیک از نظر کمیته بال ، نخست باید با کمیته بال آشنا شد .

کمیته بال یا کمیته بازل BCBS که به انگلیسی: Basel Committee on Banking Supervision  که متشکل از نمایندگان ارشد بانک‌های مرکزی تعدادی از کشورهای گروه ده است که معمولا هر سه ماه یک بار توسط بانک تسویه‌های بین‌المللی به عنوان دبیرخانه دائمی آن در شهر بازل سوئیس تشکیل می‌گردد و به همین دلیل به کمیته بازل معروف شده‌است.

کمیته بازل دارای قدرت قانونی نیست ، ولی اکثر کشورهای عضو آن بطور ضمنی موظف به اجرای توصیه‌های آن هستند. اعضای کمیته عبارتند از آرژانتین ، استرالیا ، بلژیک ، برزیل ، کانادا ، جمهوری خلق چین ، فرانسه ، آلمان ، هنگ کنگ ، هند ، اندونزی ، ایتالیا ، ژاپن ، کره جنوبی ، لوکزامبورگ ، مکزیک ، هلند ، روسیه ، عربستان سعودی ، سنگاپور ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، ترکیه ، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا. از مهمترین اقدامات کمیته بال تهیه و انتشار اصول پایه در نظارت بانکی کارا و موثر و همچنین مقررات مربوط به کفایت سرمایه‌ است. همانطوری که قبلاً گفتم مباحث مربوط به ریسک در سیستم های بانکی همیشه طرافدار و خواهان خودش را داشته و در حال حاضر نیز خیلی از کارشناسان این موضوع را با انرژی فراون پیگیری می کنند کمیته بال بر این باور است که ویژگی های بانکداری الکترونیک باعث افزایش و تغییر برخی از ریسک ها ی متداول فعالیت های بانکی از جمله ریسک های عملیاتی ، ریسکهای شهرت و ریسک های قانونی شده و در مجموع ریسک کلی بانک ها را تحت تأثیر قرار داده است . با توجه مباحث مورد اشاره ، کمیته بال اعلام می دارد که علاوه بر اجرای اصول مدیریت ریسک فعلی در بانکداری الکترونیک ، ضروری است این اصول با ویژگی های فعالیت بانکداری الکترونیک تطابق یافته و متناسب با چالش های مدیریت ریسک درحوزه فعالیت های این نوع بانکداری توسعه یابند . از شما دوست گرامی تقاضا دارم مقاله اصول مدیریت ریسک در بانکداری الکنرونیک را دانلود و مطالعه نمایید تا به صورت تفضیلی ریسک های مربوط به بانکداری الکترونیک رو بشناسید  .  

بررسی دوباره

هفت جنبه کلیدی حفاظت از زیرساخت های فناوری اطلاعات

برای جلوگیری از پیش آمدن خطرات در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات ، پیشگیری از درون سازمان ، به عنوان یک سیاست و برنامه نظارت زمانی مناسب ، بر اساس ضوابط و شیوه های داخل شرکتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


logo-samandehi
 
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در وبسایت فکر سبز
با ثبت نام در وبسایت فکر سبز ضمن دسترسی به کلیه بخشهای وبسایت از هدیه ویژه فکر سبز که به پاس ثبت نام شما به صورت رایگان تقدیم شما کاربر گرامی خواهد شد بهره مند شوید .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در برای دریافت تخفیف 50 درصدی
برای دریافت تخفیف 50 درصدی خرید نسخه فارسی استاندارد TIA942 (استاندارد طراحی دیتاسنتر ) ثبت نام نمایید تا کد تخفیف به شما تعلق گپیرد .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
رفتن به نوارابزار