خبر فوری :

دانلود آیین‌نامه سیستم اتصال به زمین ارتینگ

یکی از آیین نامه های کاربردی در حوزه برق در کشور که کاربردهای فراوان و زیادی را حتی به صرت روزانه برای اکثر مهندسین دارد آیین نامه سیستم اتصال به زمین ( ارتینگ ) می باشد .

این آیین نامه در پانزده فصل و در ۱۸۲ ماده و ۷ تبصره در جلسه نهایی مورخ ۱۳۸۵/۰۳/۲۱ شمسی در شورای عالی حفاظت فنی وزارت کار و امور اجتماعی وقت تهیه و در تاریخ ۱۳۸۵/۱۱/۲۵ به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی رسیده است .

جهت آشنایی شما عزیزان با این آیین نامه معرفی کوتاهی را از تقدیم شما عزیزان می کنم :

۱- فصل اول – تعاریف

در این این فصل کلیه مفاهیم و عبارات کلیدی موجود استفاده شده در آیین نامه را به صورت تفضیلی و دقیق در ۵۵ آیتم در خود دارد .

۲- فصل دوم – مفاهیم بنیادین سیستم اتصال به زمین

موارد یک تا پنج در این فصل گنجانده شده است که اصلی ترین مفاهیمی که در فصول بعدی این آیین نامه به آنها اشاره خواهد شد را معرفی می کند

۳- فصل سوم – سیستمهای اتصال به زمین

مواد شش تا سیزده آیین نامه در این فصل گنجانده شده که انواع سیستمهای اتصال به زمین را از دو منظر اتصال به زمین عملیاتی و اتصال به زمین حفاظتی مورد بررسی قرار می دهد .

۴- فصل چهارم – انواع الکترودهای مورد استفاده در سیستم اتصال به زمین

مواد چهاردهم تا سی و سوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به انواع الکترودهای مورد استفاده در سیستم اتصال به زمین را به همراه یک جدول مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد

۵- فصل پنجم – مقاومت ویژه خاک و محل نصب الکترودها

مواد سی و چهارم تا پنجاهم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به مقاومت ویژه خاک و محل نصب الکترودها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۶- فصل ششم – الکترودهای متفرقه

مواد پنجاه و یکم تا هفتادم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به الکترودهای متفرقه را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۷- فصل هفتم – همبندی سیستم ارتینگ

مواد هفتاد و یکم تا هشتاد و سوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به همبندی سیستم ارتینگ را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۸- فصل هشتم – انتخاب نصب هادی زمین

مواد هشتاد و چهارم تا یکصدو هفدهم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به نحوه انتخاب نصب هادی زمین را به همراه جدول مقطع سیم های به کار رفته در سیستم اتصال زمین مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۹- فصل نهم – اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی الکترود زمین

مواد یکصد و هجدهم تا یکصد و بیست و چهارم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی الکترود زمین را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۰- فصل دهم – اتصال به زمین تجهیزات تولید برق

مواد یکصد و بیست و پنجم تا یکصد و چهل و چهارم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین تجهیزات تولید برق را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۱- فصل یازدهم – اتصال به زمین خطوط هوایی

مواد یکصد و چهل و پنجم تا یکصد و پنجاه و سوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین خطوط هوایی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۲- فصل دوازدهم – اتصال به زمین روشنایی و تجهیزات الکتریکی مستقر در خیابانها

مواد یکصد و پنجاه و چهارم تا یکصد و شصت و دوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین روشنایی و تجهیزات الکتریکی مستقر در خیابانها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۳- فصل سیزدهم – اتصال به زمین داربستهای موقت و سازه‌های فلزی

مواد یکصد و شصت و سوم تا یکصد و شصت و نهم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین داربستهای موقت و سازه‌های فلزی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۴- فصل چهاردهم – اتصال به زمین کاروانهای مسافرتی و توقفگاه آنها

مواد یکصد و هفتادم تا یکصد و هفتاد و دوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین کاروانهای مسافرتی و توقفگاه آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

۱۵- فصل پانردهم – اتصال به زمین بندرگاه کشتیهای کوچک و قایقها

مواد یکصد و هفتاد و سوم تا یکصد و هشتاد و دوم آیین نامه در این فصل گنجانده شده که مباحث مربوط به اتصال به زمین بندرگاه کشتیهای کوچک و قایقها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

علاقه مندان می توانند با دانلود این آیین نامه به صورت تفصیلی از ان استفاده نمایند .

بررسی دوباره

دانلود رایگان استاندارد ملی آتش NFPA 72 نسخه ۲۰۱۳

استاندارد ملی آتش و کدهای علامت دهی NFPA 72 برای راه اندازی دستگاه ها برای مقابله با آتش ، سیستم های حفاظت از حریق ، سیستم های هشدار تاسیسات آتش نشانی ، نظارت بر ایستگاه آتش نشانی تولید شده است که نسخه ۲۰۱۳ آن به صورت رایگان قابل دانلود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


logo-samandehi
 
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در وبسایت فکر سبز
با ثبت نام در وبسایت فکر سبز ضمن دسترسی به کلیه بخشهای وبسایت از هدیه ویژه فکر سبز که به پاس ثبت نام شما به صورت رایگان تقدیم شما کاربر گرامی خواهد شد بهره مند شوید .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
فـکـر سـبـز
فرم ثبت نام کاربران در برای دریافت تخفیف 50 درصدی
برای دریافت تخفیف 50 درصدی خرید نسخه فارسی استاندارد TIA942 (استاندارد طراحی دیتاسنتر ) ثبت نام نمایید تا کد تخفیف به شما تعلق گپیرد .
نام و نام خانودگی :
آدرس ایمیل بدون www
شماره موبایل
مطمئن باشید اطلاعات شما در فکر سبز امانت تلقی شده و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
رفتن به نوارابزار